Természetes édesítőszerek fajtái | Mirakulin, Glycyrrhizin…
A természetes édesítőszerek sokféleképpen kategorizálhatók. Ezen az oldalon a legismertebb, leggyakrabban használtak közül mutatunk be párat 2 csoportra osztva: kalóriamentes és kalóriát tartalmazó édesítőszerek.
A kalóriatartalmon kívül, persze, a jó döntéshez nem árt figyelembe venni az adott édesítőszer egyéb tulajdonságait is, mit például a vércukorra gyakorolt hatás, okoz-e fogszuvasodást, vannak-e pozitív élettani hatásai is, vagy mennyire jól használható sütéshez, főzéshez.
Kalóriát tartalmazó természetes édesítőszerek
Gyakorlatilag ezek az ember által legrégebben ismert édesítőszerek. A modern idők előtt leginkább csak a mézet, a fügét és a datolyát használtuk édesítésre.
Méz
A mézet senkinek sem kell bemutatnunk, ősi édesítőszerünk. Ez a méhek által növényi nektárból gyűjtött természetes édes anyag, amelyet a méhek saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidratálnak és lépekben érlelnek. Édes ízét a nem kristályosodó gyümölcscukor adja meg, azt pedig, hogy milyen zamatú lesz, azok az illóolajparányok határozzák meg, melyeket a különféle virágok nektárjai adnak, amit a méhek összegyűjtöttek.
Színe idővel sötétedik, csökken az aroma gazdagsága, az enzimek és az illóanyagok mennyisége, ezért tanácsos frissen (egy éven belül) elfogyasztani. Ennek ellenére a méz nem romlik meg, még több ezer éves leletek is mérgezés nélkül elfogyaszthatók. A fogakra nézve ártalmas, és közepes glikémiás indexel rendelkezik, tehát nem árt mérsékelni a fogyasztását.
Kókuszpálma cukor
A kókuszpálma cukor egy népszerű édesítőszer, granulált formában kapható, ami megkönnyíti a cukor helyett való használatát. Többnyire környezetbarát természetes körülmények között állítják elő. Glikémiás indexe nem túl magas, hasznos tápanyagokat is tartalmaz, kellemes íze van, és jól használható sütésre, főzésre is. Mivel nagy részben szukrózból áll, nem árt moderálni a fogyasztását.
Yacon (inkagumó) szirup
Kellemes ízű ital, amely elősegítheti a megfelelő emésztést, napi fogyasztása aktívan támogathatja a súlykontrollt. Az inkagumó fruktózt, glükózt, szacharózt, továbbá keményítőt és inulint tartalmaz. Nagy rosttartalma miatt jótékonyan befolyásolja az emésztést, és flavonoid-tartalma miatt antioxidáns hatású. Glikémiás indexe és kalóriatartalma alacsony, nem okoz fogszuvasodást. Használható főzéshez, de nem mondható olcsó alapanyagnak.
Gyümölcs dzsúsz koncentrátumok
Egyre növekvő mértékben használják ezeket édesítésre a különböző energia szeletek és snackek készítése során. Sajnos elég magas a fruktóz tartalmuk és a fogakra nézve ártalmasabbak, mint a cukor a bennük található savak miatt. Tehát csak igen kis mennyiségben ajánlott a fogyasztásuk.
Juharszirup
Kifejezetten érdekes, különösen jó ízű édesítőnek mondják, bár embere válogatja (e sorok írója például viszolyog tőle :)). Pozitívuma, hogy magas a B vitamin és ásványi anyag tartalma. Negatívuma, hogy az édes ízt majdnem teljes mértékben a benne lévő szukróz adja (köznevén étkezési cukor), és távolról sem mondható olcsó édesítőszernek. Glikémiás index alacsonyabb a cukorénál, de cukorbetegek számára nem javallott.
Fekete melasz
Ez egy sűrű szirup, ami a cukornád feldolgozása során keletkezik, tulajdonképpen a cukorgyártás/finomítás végterméke. Amikor már nem lehet több cukrot kristályosítani a finomítási eljárás során, ez az anyag marad hátra. Több létfontosságú vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint például vas, magnézium, kálium. Jelenleg leginkább állati takarmányként használják, ami szinte érthetetlen, ha belegondolunk, hogy az összes fontos ásványi anyagot és tápanyagot tartalmazza, ami felszívódik a talajból a növénybe. Nagyon erős, karakteres íze miatt nem igazán alkalmas sütésre/főzésre, legalábbis nem állja meg a helyét minden receptben. Magas cukortartalma miatt fogyasztását mérsékeljük, és ne feledjük, hogy szerves, kénezetlen, organikus eredetű fekete melaszt válasszunk vásárláskor.
A kalóriatartalmuk ellenére, ezek a természetes édesítőszerek sokszor jobb választásnak bizonyulnak a közönséges kristálycukornál, mert:
- több rostot tartalmazhatnak, ami szabályozza a felszívódást, és ezáltal csökkenti a glikémiás indexet
- lehetnek bennük fontos tápanyagok is, mint a B vitamin vagy magnézium
- mentesek lehetnek a finomítás során előforduló különböző kémiai maradványoktól
- különböző gyógyhatásokkal bírhatnak
- és úgy tűnik, nem okoznak függőséget, mint a kristálycukor vagy a magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup
Nem árt azonban megjegyezni, hogy fogainkra nézve ezek sem ártalmatlanok, és túlzott fogyasztásuk egészségügyi problémákhoz vezethet. Tehát, az önmegtartóztatás it is kulcstényező, és ajánlatos nem a cukor mellett, hanem cukor helyett fogyasztani őket.
Kalóriamentes természetes édesítőszerek
Ezek a természetes édesítőszerek csak nemrégen kezdtek el megjelenni a nyugati világ polcain, és még mindig elég elterjedt a közhiedelem, miszerint a kalóriát egyáltalán nem tartalmazó édesítőszerek csakis mesterségesek lehetnek. Távolról sincs így. Például Nyugat- és Dél-Afrikában, valamint Kínában, már évszázadok óta ismerik és használják őket.
Az utóbbi években a kutatóknak sikerült elkülöníteniük az összetevőket, molekulákat, amik az édes ízért felelősek, és ennek nyomán meg is jelent a kereskedelemben néhány a kalóriamentes természetes édesítőszerekből, mint például a stevia, a szerzetes gyümölcs, a glycyrrhizin, vagy a mirakulin.
Stevia
Egyéb nevei: stevia rebaudiana, sztévia, sztívia, stívia. Ez egy Dél-Amerikában őshonos, az őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény, amit az inkák és a guarani indián törzsek már évszázadokkal ezelőtt is használtak fűszerezésre és gyógyításra. Különleges hírnevét annak köszönheti, hogy miközben rendkívüli édesítő potenciállal bír, fogyasztása szokatlanul sok területen eredményez pozitív élettani hatásokat. A sztevia leginkább kivonatok formájában kerül felhasználásra. Nem árt vigyázni vásárláskor, mert a gyenge minőségű, olcsó kivonatokat tartalmazó készítményeknek kesernyés, fémes mellékíze lehet.
Szerzetes gyümölcs
A Luo Han Guo magyarul “szerzetes gyümölcs”, vagy szerzetesek körtéje. Eléggé ismeretlen Magyarországon, de külföldön előszeretettel használják a tulajdonságai miatt! Ez egy zöld, kerek gyümölcs, és úgy termesztik, mint a szőlőt az ázsiai domboldalakon. Leszedés után összezúzzák és leforrázzák, hogy kinyerjék belőle az édességét. Glikémiás indexe és kalóriatartalma is nulla, akárcsak a steviának. Sajnos egyelőre kevés helyen kapható, mivel drága a feldolgozása.
Glycyrrhizin
Magyar neve édesgyökér. A Földközi-tenger vidékén, Kelet-Ázsiában, Amerikában és Ausztráliában őshonos cserje. Gyógyító hatása miatt széles körben termesztik, italokban is felhasználják, és a közkedvelt medvecukor is ennek a növénynek köszönheti jellegzetes ízét. Glikémiás indexe és kalóriatartalma is nulla. Majdnem ötvenszer olyan édes, mint a nádcukor. Gyorsan enyhíti a torokgyulladást, és már évszázadokkal ezelőtt is használták köhögés, rekedtség és asztma kezelésére az ókori görög és egyiptomi orvosok. . Jellegzetes íze miatt, leginkább cukorkákban és gyógyszerekben használják. A mértékletesség itt is fontos tényező, mert túlzott fogyasztása magas vérnyomást eredményezhet.
Mirakulin
Ezek a külföldön Miracle Fruit névre hallgató kis piros bogyók, Nyugat-Afrikából származnak, és a csipkebogyóhoz hasonlítanak. A Mirakulin meghatározóan hat az édesség érzékelésünkre. Egy New York-i bemutatón, miután a vendégek egy percig forgatták a szájukban a bogyót, csokoládé ízűnek érezték a sört, cukorka ízűnek a citromszeletet, és édesnek a sajtot, a mustárt, sőt, még az ecetet is. Egyelőre érdekességnek, újdonságnak számít, nem igen terjedt el az édesítőszerként való használata. Némi sikerrel használták kemoterápián átesett betegek esetében, az íz érzékelésük megváltoztatására, mert a kezelés miatt fémes ízűnek érezték az ételt.
Ezeknek a nullkalóriás, természetes készítményeknek erősen nő a népszerűsége, és nagyon is reális az esélye annak, hogy a közeljövőben fokozatosan kiszorítják majd a cukrot és a mesterséges édesítőszereket a piacról, de azért még vannak gátló tényezők.
- akárcsak a mesterséges édesítőszerek esetében, itt is nagyon nehéz a cukor ízét pontosan reprodukálni, és bár mindegyik édes, legtöbbünknek hozzá kell szoktatnunk magunkat az új ízhez
- mivel természetesek, nem könnyű, és kifejezetten költséges lehet nagykereskedelmi igényeket kielégítő mennyiségben előállítani őket
- az elmúlt évtizedekben a nagy élelmiszeripari szereplők, igen komoly mértékben fektettek be a kémiai úton előállítható mesterséges édesítőkbe, és az érdekellentét komoly fékező hatást gyakorolhat a kalóriamentes természetes édesítőszerek elterjedésére.
Igaz, a helyzet pozitív irányba kezdett változni amióta a Coca Cola piacra dobta a Truviát és a Pepsi is előrukkolt Purvia nevű termékével. További lendületet adhat a természetes édesítőszerek térnyerésének, hogy ezek a szerek sokszor pozitív élettani hatásokat is produkálnak az édesítés mellett. A stevia például szabályozza a vércukor szintet és számos egyéb pozitív élettani hatással is bír.
Amennyiben érdekelnek az édesítőszerek, további infókat találsz ebben a cikkünkben: Több, mint 60 édesítőszer kategorizálva, adatokkal (“E” szám, kalóriatartalom, édességi index, glikémiás index. stb.)