Érdemes a nulla kalóriás energia-bevitelre hajtani?
Napjainkban elterjedt „hullám”, hogy amit eszünk, az nulla kalóriás legyen. A boltok polcain is inkább azok a termékek kecsegtetik a vásárlókat, amire nagy betűkkel rá van írva, hogy nulla kalória. De nézzük csak, hogy ez a divat hullám hova is vezethet hosszú távon? Semmi baj nincs azzal, ha odafigyelünk a kalóriabevitelre, de ez is mindenkinél más és más arányban értendő. Hiszen nem mindegy, ha valaki csak ülő munkát végez vagy az, aki sportol is mellette. Hiszen csak rosszabbat teszünk a szervezetünkkel, ha egy edzés után nem eszünk semmit, talán még másnap is sanyargatjuk a testünket, aki egy idő után nem bírja tovább és vagy megbetegszik, vagy arra ösztönzi a személyt, hogy faljon be mindent, ami az útjába kerül. Ne csináljuk ezt! Inkább figyeljünk oda a bevitt tápanyagokra, válogassuk meg okosan őket és ne féljünk attól a fránya energiától, hiszen neki köszönhetően mozgunk, pislogunk, mozdítjuk meg az ujjainkat, stb.
Egy másik terepen is hasonló helyzet áll fent: egyre divatosabbak a nulla kalóriás édesítők, de akad néhány hátulütője a dolognak. Főleg a mesterséges édesítőszerek okozhatnak a szervezetben apróbb kép zavaraokat. Tehát úgy, mint az élelmiszerek terén is válogassuk meg tudatosan az édesítőszereket, mert nem mindegy mivel édesítünk.
A mesterséges édesítőszerek szintetikus úton előállított szerves vegyületek.
-Édesítő erejük nagy
-Elsődlegesen a cukorbetegségben szenvedők örülhettek ennek a felfedezésnek, de a szénhidrátszegény, valamint az energiaszegény táplálkozásban is jelentős szerepet töltenek be.
-Az emésztőrendszer nem bontja le, vagy nem hasznosítja őket, ezért sokkal kevesebb kalóriát tartalmaznak a cukornál.
De ezek után nézzük csak, hogy ezek az édesítőszerek, milyen reakciókat válthatnak ki a szervezetben?
Ha édeset fogyasztunk a szájban érzett édes íz hatására a szervezetünk elkezd felkészülni a szénhidrátok fogadására. Ilyenkor az étel még el sem érte a gyomrot, de az ízek és illatok hatására máris beindul az emésztőrendszer működése, ami hatékony emésztést tesz lehetővé. A probléma akkor van, ha ezt a folyamatot valami megzavarja. A mesterséges édesítőszerek szintén édes ízűek, viszont sem szénhidrátot, sem energiát nem tartalmaznak, tehát nincs se biológiai, sem energiaértékük. A szervezet nem erre számít!
A mesterséges édesítőszer fogyasztásával ugyan, már a szájban érzékeli az édes ízt, viszont nem kapja meg az energiához szükséges szénhidrátot, mely a sejtek táplálásához szükséges, így a szervezet éhséggel reagál, hiszen le van merülve a „készlete”. Ez nemcsak azt eredményezi, hogy egy idő után felfalnánk mindent, hanem:
-A hírtelen jött energia bevitellel megugrik a vércukorszint is, mert a szervezet egy ideig nem volt felkészülve erre, nem termelődött elegendő inzulin, hiszen nem volt rá szükség.
-Mivel éhesek vagyunk, többlet kalóriát viszünk be a szervezetbe.
-Károsan befolyásolják a jótékony bélbaktériumokat, vagyis csökkentik a pozitív hatású baktériumtörzsek arányát. Amint tudjuk a bélrendszer a szervezet „agya”, és az ott található bélflórával fontos szerepet tölt be a tápanyagok hasznosulásában, az immunrendszer működésében, hozzájárul a megfelelő anyagcseréhez. Ha viszont ez felborul, vagy károsul, több betegség, kellemetlen tünet, anyagcsere zavar is létrejöhet.
Nem hinnénk, hogy jót tesz a szervezetnek hosszú távon a „nulla” kalória bevitel. Ha józan ésszel belegondolunk: ha nincs kalória, akkor nincs ami hajtja-működteti testünket, szerveinket és egy idő után fáradékonyság, levertség jelentkezhet, és csodálkozunk azon, hogy még a fogyás is megáll. Valamennyi energiát/szénhidrátot szükséges felhasználnunk, hogy tudjunk megfelelően működni, illetve arra kell törekedni, hogy a mozgásunkhoz, napi aktivitásunkhoz képest ne vigyünk be sokszoros kalóriát.
Tehát egy édesítőszer kiválasztásánál is, ha tehetjük, olvassunk el róla mindent, és ha lehetséges, álljon természetes összetevőkből.