Tudjunk meg többet az Inka Sweet Steviában megtalálható dextrózról
Több potenciális vásárlónk, aki még nem próbálta ki a termékeinket, sajnálkozó arccal tette fel a kérdést: “miért rontjátok el dextrózzal az Inka Sweetet?” Gondoltuk, billentyűt ragadunk, és írunk erről egy blog cikket…
Először is tisztázzunk pár dolgot tudományos alapokon, biohéjban 🙂
A dextróznak, vagy más néven glükóznak nincs semmi köze a fruktózhoz, akkor sem, ha a közismert nevéből kiindulva (szőlőcukor) néhányan azt gondolják, hogy van. Bár mindkettő egy monoszacharid, a fruktóz könnyen lerakódik, míg a glükóz emésztés nélkül, közvetlenül szolgáltat energiát a szervezetnek, vagyis csak akkor tud lerakódni, ha extrém mennyiséget fogyasztunk belőle.
A fruktózzal szemben, a glükóz fizikai testünk működtetésének elengedhetetlenül fontos üzemanyaga. Szervezetünk arra törekszik, hogy minden bevitt tápanyagból glükózt állítson elő, mert ez az, amit sejtjeink energiaként értelmezni tudnak. Ez alól a folyamat alól nem kivétel a fruktóz, és a szacharóz sem (háztartási, vagy kristálycukor), sőt még a szalonna sem. Mindegyikből glükóz lesz. Egy példával élve az autók meghajtásához kőolajra van szükség, de ha kőolajat töltenénk a tankba az értelmezhetetlen lenne a motor számára, és be se indulna az autó. A kőolajból benzint kell csinálni ahhoz, hogy a motor hasznosítani tudja.
Namármost, ha egyből a kívánt, számára értelmezhető üzemanyagot (glükózt) kínáljuk fel a szervezetünknek, azzal megkönnyítjük a dolgát. Egyrészt nem terheljük a lebontás fáradalmaival, másrészt nem késztetjük arra, hogy a feldolgozandó táplálékot elraktározza a későbbi időkre, pl. zsír formájában. Minimális mennyiséggel tehát (1-2 dkg) akár taníthatjuk is a szervezetünket: “nyugi pajtás semmi vész, itt a mindennapi betevő, nem kell elraktározni jövőre”
Persze, a glükóz extrém mennyiségű és folyamatos fogyasztása már gondokat okozhatna, de az Inka Sweet formulában lévő mennyisége, és alkotóelemeinek összhatása egyszerűen nem teszik lehetővé, hogy a glükóznak tulajdonított bármilyen mellékhatást tapasztalj a fogyasztása által, mivel a formulában lévő 99%-os Reb A lassan felszívódóvá teszi a glükózt, így cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják.
Miért tettünk glükózt egyáltalán az Inka Sweet Steviába?
3 okból kifolyólag:
1) Mert hígítjuk vele a stevia koncentrátumot
A stevia koncentrátumot hígítani kell, mert az általunk használt 99% tisztaságú Reb-A nevű stevia kivonat 300-400-szor édesebb a cukornál, így lehetetlen lenne adagolni. Plusz, nem akartunk testidegen mű anyagokat, cukoralkoholokat használni erre a célra, mert azoknak viszont vannak mellékhatásaik. Az eritrit például, amit a gyártók többsége előszeretettel használ stevia hígításra (ezt néha elfelejtik feltüntetni a címkén), hasmenést és puffadást képes okozni. Innen a tévhit, hogy a stevia meghajt (nem a stevia hajt meg, hanem a hígítására használt cukoralkohol)
2) Mert 100%-ban természetes, és a biológiai folyamatokban alapvető fontosságú
A glükózt a sejtek energia- és metabolitforrásként hasznosítják. Ez talán a legfontosabb, és a legegyszerűbb természetben is előforduló cukormolekula, ami megtalálható például az édes gyümölcsökben, valamint a mézben is. A részleteket már a bevezetőben leírtuk…
3) Mert plusz pozitív élettani hatásokat ad az Inka Sweet formulához:
Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy a szőlőcukor bevitele jelentősen elősegíti az agyi funkciókat, serkenti a gondolkodást, javítja a memóriát, elősegíti az információk rögzülését (tanulás). Mindemellett a szívműködésre is jótékony hatással van. Amennyiben glükóz hiány lép fel, fáradékonyság, levertség, fizikai és mentális kimerülés érezhető.
Mennyi van benne, és milyen nem kívánt mellékhatásai vannak?
A divat diéták képviselői által leggyakrabban hangoztatott rémhírek a glükózzal kapcsolatban, hogy inzulinrezisztenciát okoz, cukorbeteg leszel tőle, elhízást okoz. Sajnos a fogyasztók egy részénél ezek hallatán azonnali agyzsibbadás következik be, és többé nem hat rájuk a józan paraszti érvelés sem… (szegényeknek kellene egy kis glükóz 🙂
Megjegyzés: gondoljunk bele, hogy vajon miért javasolja az orvos cukorbetegeknek, hogy hordjanak maguknál egy kis szőlőcukrot, arra az esetre, ha leesne a vércukorszintjük, valamint sportolóknak, hogy vigyenek be glükózt edzések után?
Ezek a feltételezések (már ha valósak egyáltalán) csak igen magas mennyiségek folyamatos fogyasztása esetén lehetnének igazak, mondjuk 100 gramm glükóz napi rendszeres fogyasztása fölött. Egy Inka Sweettel édesített teában, kávéban maximum 0,78 gramm glükóz található, de a legédesebb, 4-5 főre készített tál sütiben sincs több 30-40 grammnál.
Így könnyedén kiszámolható, hogy ahhoz, hogy Inka Sweettel édesített italok, ételek segítségével túl sok glükózt vigyél be, az alábbi mennyiségeket kellene elfogyasztanod:
- napi 128 csésze tea, kávé, vagy üdítő (hónapokig folyamatosan) vagy,
- napi 3-4 rúd bejgli vagy kalács (hónapokig folyamatosan) vagy,
- napi 3 db 5 fős süteménytál (hónapokig folyamatosan) vagy,
- napi kb. másfél zacskó Inka Sweet por csak úgy magában, kanállal eszegetve, vagy nyalogatva (hónapokig folyamatosan)
Végkövetkeztetés
A fenti számokból látható, hogy esélyed sincs rá, hogy az Inka Sweettel édesítve glükóz túladagolást szenvedj. Amennyiben képes lennél naponta elfogyasztani a leírt extrém mennyiségeket, még akkor sem lenne aggódásra okod, mert az Inka Sweet formulában található 99%-os tisztaságú Reb-A stevia kivonat glükóz-tolerancia-növelő hatása miatt, a benne lévő glükóz nem tud hirtelen vércukor emelkedést okozni. (ebben a tanulmányban (angol pdf) bizonyították ennek igaz voltát, olvasd el)
Tehát, ne hagyd, hogy különböző divatdiéták félrevezessenek! Gondolkodj józan paraszti ésszel, kösd össze a kellemest a hasznossal, és támogasd az immunrendszered cukormentes nyalánkságokkal. Mi adjuk hozzá az alapanyagot. Az Inka Sweet a cukor megvilágosodása…
NE HIGGY NEKÜNK!
Egyrészt olvasd el a vásárlói véleményeket (katt ide, a főoldalon megtalálod), másrészt meg a puding próbája az evés. Az Inka Sweeté is. Próbáld ki te magad! 🙂
Gondtalan édes bűnbeesést kíván neked az Inka Sweet csapata 😉
További stevia hírek infók érdekességek