20 000-szer édesebb a cukornál és kalóriamentes! Mi az…?
Bemutatjuk az Advantámot, az édesítőszerek jalapeñoját… vagy chilijét… vagy Mike Tysonját…
Na mindegy :) inkább jöjjünk ki a képzavarból, és nézzük meg közelebbről, mi is ez…
Az advantám a jelenleg ismert legédesebb mesterséges édesítőszer, amit hatodikként engedélyezett az FDA (az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala) a magas intenzitású édesítőszerek sorában, 2014 májusában. Fehér kristályos por formájában kerül forgalomba, és használható asztali édesítőszerként, sőt, sütésre, főzésre is alkalmas, mert magas hőmérsékleten is stabil marad.
Édesítő képessége elképesztő, az eddigi rekordvivőket (Neotám – 8000, Monatin – 3000) több testhosszal is lepipálja, mert húszezerszer édesebb a kristálycukornál, ráadásul a glikémiás indexe és a kalóriatartalma is nulla, plusz nem ártalmas a fogakra. Így gyorsan az élre került az édesítőszerek táblázatában.
Ki fedezte fel és hol kapható?
Az advantámot az Ajinomoto Co. nevű japán cég fejlesztette ki izovanilin és aszpartám szintetizálása során. “E” számot is kapott, élelmiszer-adalékanyag kódja: E969. Egyelőre nem találtunk olyan webshopot vagy boltot ahol kapható lenne a cég weboldalán kívül. Sajnos, ott is csak nagy tételben rendelhető, és árakat nem közölnek. (ha te valahol megtalálod, légyszi’ dobj nekünk egy e-mailt)
Tudomásunk szerint jelenleg leginkább ipari édesítő és ízfokozóként használják üdítőitalokban és gyümölcslevekben, rágógumiban, lekvárokban, dzsemekben, fagyasztott desszertekben, pudingokban, és öntetekben.
A következő területeken engedélyezték az asztali édesítőszerként való használatát: Egyesült Államok, Mexikó, Kanada, Európa, Japán, Izrael, Törökország, Ausztrália, Új-Zéland, Szingapúr, és a lista folyamatosan bővül.
Mennyire biztonságos az advantám?
Az FDA 37 állati és humán tanulmány adatait értékelte ki, hogy megállapítsa van-e bármilyen káros hatása az advantámnak (toxikus, reproduktív, neurológiai, rákkeltő). Nem találtak ilyet, így kijelentették, hogy az advantám nem káros az emberi szervezetre, ha a napi beviteli mennyiségek betartása mellett fogyasztják.
Az elfogadható napi bevitel mennyisége maximum 32.8 mg testtömeg kg-onként. Egy átlagos súlyú személy esetében ez kb. 800 doboz advantámmal édesített üdítőnek felelne meg, amit egy bálna is nehezen tudna meginni. Nem meglepő tehát, hogy biztonságosnak minősítették. Egy élelmiszer mérnők odáig ment, hogy kijelentette, az advantám csak akkor lehet veszélyes a fogyasztókra nézve, ha a szállító kamion elüti őket :)
Ezzel szemben, az ellenző tábor szerint a 37 tanulmány nem elég ahhoz, hogy megalapozott kijelentéseket tegyünk, valamint kifogásolják, hogy az advantám egyik alkotóeleme a fenil-alanin nevű aminósav, ami igen veszélyes a fenilketonuriában szenvedő betegekre nézve. A fenilketonuria egy ritka genetikai anyagcserezavar, angol rövidítése PKU. (a Wikipédia szerint minden 10.000 születésre jut egy PKU-s csecsemő. Ennek megfelelően hazánkban kb. 10 PKU-s gyerek születik évente)
Persze, mint az esetek többségében, minél jobban beleássuk magunkat a témába, annál több pro és kontra véleményt, adatot találhatunk, tehát nem könnyű dönteni. Mindannyian hallottunk már olyan esetekről is, amikor egy korábban engedélyezett élelmiszeradalékot később mégis veszélyesnek minősítettek és kivontak a forgalomból. Az aszpartám körül mai napig is viták forognak pro és kontra, és ne felejtsük el, hogy ez a szer is az aszpartámból lett létrehozva, ráadásul mindössze hároméves múltra tekint vissza, tehát nem valami sok a tapasztalat.
Végül, ha el is terjed a piacon, még mindig kérdés, hogyan oldják majd meg az adagolását, amikor asztali édesítőszerként használják. Ugyanis, ha mondjuk két kiskanál cukrot szoktál tenni 2 deci teába, akkor pont 2000 litert kellene lefőznöd ahhoz, hogy egy kiskanálnyi advantámmal tudd édesíteni, vagy mikroszkóppal kellene kimérned az egy teába való adagot (kézremegés kizárva!).
Szóval, ha ránk hallgatsz, azt (t)eszel, amit akarsz :)
Ami minket illet, jobban bízunk az Isten alkotta dolgokban, mint az ember által kutyultakban, ezért igyekszünk lehetőleg csak 100%-ban természetes anyagokat bevinni a szervezetünkbe. Ha ezek ráadásul még pozitív élettani hatásokat is okoznak, az külön nyeremény. Többek között ezért választottuk édesítőnek az Inka Sweet Steviát…